سایت های پیشتاز وب 2 در ایران کدامند؟ - زیپ
جمعه 16 بهمن 1388 @ 11:35 ب.ظ

سایت های پیشتاز وب 2 در ایران کدامند؟

به واسطه تحصیلات و علاقه مندی هام خیلی وبگردی میکنم. بنابراین تصمیم گرفتم لیستی جامع از سایت های پیشتاز و پیشرو که کمی هم چاشنی نواوری داشته باشند رو اینجا معرفی کنم. فقط دوستان توجه کنند که این لیست به مرور زمان کامل میشه. البته با کمک شما دوستان.

 

مینی بلاگ

وی ویو

1. وی ویو: خود سایت درباره خودش اینطور آورده:

"وی‌ویو مکانی است برای به اشتراک گذاشتن افکار، لحظات و احساسات شخصی خود با دوستان، همکاران و خانواده خود تا در هر لحظه با پاسخ به سئوال "در حال انجام چه کاری هستید؟" با آنها در ارتباط باشید و از احوال خود آنها را با خبر سازید. "

وی ویو در واقع یک سرویس مینی بلاگ ایرانیست که بعد از ف ی ل ت ر شدن Twitter در ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفت. یکی از ویژگیهای تقریبا کمتر دیده شده وی ویو امکان استفاده از موبایل برای ارسال مطالب است. همچنین امکان Customize کردن قالب صفحه شخصی (پروفایل) کاربر از دیگر مزایای وی ویو است. عدم امکان ارسال و آپلود عکس و فیلم از ویژگیهایی است که جای آن در وی ویو خالیست. همچنین به نظر می رسد سرعت Load سایت چندان مناسب و دندانگیر نیست.

 

www.viwio.com

 

2. فرندفا: "فرندفا یک میکروبلاگ یا وبلاگ کوچک است که کاربران در آن میتوانند از هر جایی و با هر وسیله ای مانند تلفن همراه یک پست با طول بیشتر از 160 حرف به همراه یک عکس ، ویدئو ، فایل ، موزیک و لینک ارسال کنند. همچنین کاربران قادر به ایجاد گروه های مختلف به صورت خصوصی و عمومی برای بحث های هدفمند هستند . در این وبسایت تکنولوژی RSS در تمام بخش ها به کار گرفته شده و کاربران میتوانند از این قابلیت برای اطلاع از به روز رسانی های سایت های دیگر بدون مراجعه مستقیم به آنها استفاده کنند."

سرویس مورد علاقه من. البته به تازگی باهاش آشنا شدم اما کار حرفه ای برنامه نویس های آن و محیط ساده و کاربرپسندش خیلی زود من را جذب کرد. فرندفا چیزهایی دارد که وی ویو ندارد. مثلا امکان پیوست عکس،فیلم و لینک به همراه متن مورد نظر برای ارسال. همچنین فرندفا محدود به 160 کاراکتر نیست و این مطلب دست کاربر را باز میگذارد هرچند ممکن است سایت را از اهدافش کمی دور کند (نظر شخصی). دوستان حرفه ای تر معتقدند که فرندفا ترکیبی است از Friendfeed و Twitter. فرندفا نیز مانند وی ویو نسخه موبایل دارد. از دیدگاه شخصی ایراد فرندفا تقلیدی بودن طراحی سایت است. نمیدونم چرا انقد منو یاد اون سایته! میندازه

www.friendfa.com

 

ادامه دارد...

نویسنده: احسان ولی نوری

منبع www.pcpedia.ir